Egy esővízgyűjtő hordó a környezettel és a pénztárcánkkal is jót tesz. Ideális megoldás esővíz gyűjtésére. A vizet a kiskert öntözésére, kerti szerszámok tisztítására vagy a háztartásban (például WC öblítésére) használhatjuk fel, aminek köszönhetően érdemben csökkenthető a víz- és szennyvízdíj.
Esővízgyűjtő hordó vásárlása előtt több fontos tényezőt is át kell gondolnunk. Mire kell odafigyelni ahhoz, hogy sikeresen válasszuk ki az igényeinknek megfelelő hordót vagy tartályt?
1. Az esővízgyűjtő hordó mérete
A földbe ásott esővízgyűjtő tartályokhoz képest az esővízgyűjtő hordó kisebb, helytakarékosabb, és az építési engedély iránti kérelemmel sem kell vesződni: csak helyezzük el a hordót a megfelelő ponton, illetve csatlakoztassuk az ereszcsatornához, és már készen is vagyunk.
Az esővízgyűjtő hordókat általában 160–650 literes méretben gyártják (de a legnagyobb modellek a 2000 literes űrtartalmat is elérhetik). Előre tisztázni kell, hogy milyen célra szeretnénk felhasználni az esővizet.
Öntözés esetén a kert területét vagy az ágyások méretét kell kiszámítani, háztartási használat esetén pedig az éves átlagos vízfogyasztást. Ennek megfelelően válasszuk ki az igényeinknek megfelelő esővízgyűjtő hordókat.
2. Esővíztároló mérete
Az ereszcsatorna olyan, szűk helyre torkollik, ahol az összefolyó elhelyezését követően külön helyet kell hagyni a közlekedésre? Gondoljuk át, hogy milyen formájú hordó a legmegfelelőbb az adott helyre. Az ovális alaprajzú esővízgyűjtő esztétikusabb, és a tágasabb terekbe ajánlott, míg a szögletes esővízgyűjtő hordó helytakarékosabb, így egy sarokban is jól elhelyezhető.
3. Alapanyagok
Egy esővízgyűjtő hordó számtalan anyagból készülhet: műanyagból, fémből, fából, sőt betonból is. A műanyag esővízgyűjtő hordó könnyebben mozgatható, ellenálló a kedvezőtlen időjárási hatásokkal (UV-sugárzás, szél, fagy) és a baktériumokkal szemben.
A szennyeződésektől sem kell tartanunk: az anyaga semmilyen káros anyagot nem bocsát ki, ami esetleg szennyezhetné az összegyűjtött esővizet. A magyar kertészek körében ezért nagyon népszerűek a műanyag esővízgyűjtők.
4. Tartozékok
Szeretné úgy az ereszcsatornához csatlakoztatni a hordót, hogy a lehető legtöbb esővizet gyűjthesse össze, de nem akar hajlongani, amikor elvezeti a vizet?
Tájékozódjon előre, hogy a tartályhoz kaphatóak-e praktikus tartozékok, például csatlakozó, tömlő vagy dobogó, amelyre helyezve az esővízgyűjtő hordó közelebb kerül az ereszhez.
További tanácsokra van szüksége a megfelelő esővízgyűjtő hordó kiválasztásához? Olvassa el részletes útmutatónkat az esővízgyűjtők kiválasztásáról, vagy írjon nekünk az info@geomall.hu e-mail-címre. Szívesen segítünk Önnek.
Amennyiben a termékleírásban nem tüntettük fel másként, az esővízgyűjtő hordót tartozékok nélkül szállítjuk. Az esővíz összegyűjtését, elvezetését és kiengedését segítő tartozékok külön vásárolhatók meg webshopunkban.
Egy családi ház kertjébe elegendő a 200–300 l-es űrtartalmú esővízgyűjtő hordó. Ha a háztartásban is szeretnénk használni az esővizet, vagy ha a telek 1000 m2-esnél nagyobb, akkor ennél nagyobb hordót is választhatunk.
Az esővízgyűjtő hordók mérete a konkrét termékoldalon található: a termékváltozatoknál vagy a termékleírás alatt a műszaki paramétereket tartalmazó táblázatban.