Ön is tart tőle, hogy a karám talaja az őszi hónapokban sáros akadálypályává változik? Tanácsot kértünk egy szakértőtől, aki évek óta foglalkozik lótartással. Vele együtt segítünk Önnek hatékonyan megerősíteni a kifutó talaját, még abban az esetben is, ha Ön bérelt területen tartaná a lovakat.
Illusztráció. Az iszap inkább veszélyt jelent a lovak számára, és nem megfelelő terep a játékhoz.
A gazdák joggal tartanak az esős időszakoktól. Hiszen elég egy kiadós zivatar, és a szépen karbantartott karám néhány óra leforgása alatt csatatérré változik. A sáros terep amellett, hogy nem nyújt szép látványt, még súlyos egészségügyi problémákat is okozhat a lovaknak.
TIPPÜNK: Elgondolkodott már rajta, hogy a lovak miért hemperegnek a sárban? Ez a szocializáció („felveszik” a ménes szagát) és a pihenés (izmok ellazítása) egyik módja. Emellett az állatok így szabadulhatnak meg a bőrön lévő élősködőktől is. De ettől függetlenül jobban kedvelik a száraz terepet, mint a sáros akadálypályát.
A felázott terepen ügető lovak könnyebben sérülnek meg. Szakértőnk, Iveta Jebáčková-Lažanská, aki széles körű tapasztalatokkal rendelkezik a lovak szabadtartásával kapcsolatban, ezt mondja: „A leggyakoribb a csüdsömör, de azok az akut traumákból eredő mozgásszervi sérülések is, amelyek a mélyen kitaposott, majd megfagyott kifutókon történő mozgásra vezethetők vissza.”
Illusztráció. Ha a ló sokat jár sárban, akkor egy kellemetlen bőrbetegség, úgynevezett csüdsömör (fertőző bőrgyulladás) is kialakulhat.
A lerakódott sárgöröngyök emellett összetömörítik a talajt, és akadályozzák a gyep növekedését, míg az átázott földszámtalan gyomnövénynek teremt ideális környezetet. A sáros talajba még fertőzést terjesztő rovarok (pl. szúnyogok) is petét rakhatnak, amelyek számos betegséget adhatnak át az állománynak.
A sárosodásra hajlamos terüleket azért kell szárazon tartani, hogy a lovak hűvösebb időben is kint tartózkodhassanak a karámban. Hogyan lehet hatékonyan stabilizálni a kifutó talaját, hogy a területen ne álljon meg a víz?
Illusztráció. Ha a lovak iszapos terepen ügetnek, fennáll a veszély, hogy elcsúsznak és súlyos sérüléseket szenvednek.
A lovak által használt területek talaja többféle módon is megerősíthető. Ugyanakkor a választásnál mindig figyelembe kell venni a következő tényezőket:
Az elsődleges cél a talaj megfelelő stabilizálása úgy, hogy az érintett részek alaposan kiszáradhassanak. Ennek elérésére érdemes egyszerre használni természetes anyagokat (kavics, homok stb.) és műanyag geomatracot vagy gyeprácsot. Az utóbbiakat elsősorban a leginkább érintett helyeken, például a kapunál és a vályúknál fektetik le.
A talaj hosszútávú megerősítésére általában kétféle anyagot használnak:
1. Apróbb szemű kavics – terítsünk le kb. 10 cm-es rétegben kisebb frakciójú kavicsot, és tömörítsük a felületet. A kavicson kellemes járni, és nem porzik, viszont idővel tovább tömörödik, ezért fel kell tölteni.
2. Homok – megoldás lehet a tömörített homok is. Itt is számítani kell rá, hogy az anyagot később újra fel kell tölteni, különösen nagy esőzések után, amelyek lemossák a homokot. A homokszemcsék ne legyenek túl durvák vagy gömbölyűek, mert a lovak patája elcsúszhat rajtuk.
3. Faforgács – a kérget legalább 20–30 cm-es vastagságban rakjuk le a karámban, hogy a lovak lassabban tapossák le (de a fakéreg is összetömörödik, így időnként újra kell szórni).
Ön bérelt földterületen épít kifutót? A talaj megerősítésére ideiglenes megoldást jelentenek a különböző műanyag gyeprácsok és geomatracok. Számos előnyük van:
A geomatracok kategóriájában különösen népszerűek a csúszásmentes felületű geomatracok, de egyeseket elriaszt a magas bekerülési költségük.
Alternatív megoldás lehet a Geopave PADD istállóba való gyeprács használata. A megerősített gyeprács nem csúszkál, ellenálló az időjárási hatásokkal és a húgysavval szemben. Megelőzi a terület felázását, de a növényeket engedi szabadon növekedni.
Illusztráció. Ló és lovasa kültéri kifutóban.
Különleges gyeprács istállókba talaj megerősítésére
Más anyagokhoz, például a betonhoz és az aszfalthoz képest a műanyag gyeprács sokkal könnyebben telepíthető. Ön is olyan bérelt területen tartja a lovakat, amelyet később vissza kell adni a tulajdonosnak? A gyeprács és a geomatrac felszedhető a földről, így visszaállíthatóak az eredeti terepviszonyok.
Az istállóba való gyeprács további előnyeit Iveta Jebáčková-Lažanská mutatja be: „Hozzáadott értéket nemcsak a műanyag gyeprács stabilizáló képessége, hanem esztétikuma is képvisel – ha a terület nincs nagyon igénybe véve, akkor még a növényzetből is megőriz valamennyit –, valamint kellemes pluszt jelent a vízáteresztése: a talaj úgy jut nedvességhez, hogy a lovak közben nem tapossák teljesen pépesre.
A sáros hónapokban az egyszerűbb kifutókban egészen sajátos, trágyával és vizelettel keveredő iszap keletkezik, és ezt a lópaták olyan masszává gyúrják, amely lehúzza a lábról a gumicsizmát, és lehetetlenné tesz mindennemű civilizált viselkedést, állatoknak és embereknek egyaránt.”
Milyen előnyei vannak még az istállókba való gyeprácsnak? Nem muszáj a teljes kifutót megerősíteni vele. Iveta Lažanská-Jebáčková tanácsa szerint: „A legforgalmasabb részeket – az etetők körül, az istálló bejáratánál, az itatóvályúknál – nagyon alaposan megerősíteni, tehát műanyag gyeprácsot és geomatracot használni, rendezni a terepet (vízelvezetés, kavicságy a gumi padlólap vagy a beton térkő alatt, akár rácsos, akár tömör).
A terület többi részét homokkal (a lovak szívesen hemperegnek benne) és kaviccsal (utak és más helyek, ahol a lovak közlekednek) borítsuk, de nyugodtan hagyhatunk földes részeket is, ahol esős időben valamennyi sár is keletkezik (maga a sár nem árt az állatoknak, ha nem folyamatosan abban állnak, sőt, hasznos a patájuknak: a szarunak jót tesz, ha időnként megnedvesítik, de árt, ha folyamatosan sáros). Általános javaslatom, hogy fordítsunk figyelmet a paták egészségére: a lovak ne csak puha felületen legyenek, mert az nem serkenti az ellenálló szaru fejlődését.”
TIPPÜNK: Nézze meg a videóban, hogy milyen hatással van a lovak mozgásszerveire a (nem) megfelelő talaj.
A megerősített gyeprácsot saját kezűleg, nehézgépek nélkül is lefektethetjük. Ugyanakkor a gyeprács akkor fogja ellátni a feladatát, ha pontosan betartjuk az egyes lépéseket. Hogyan járjunk el a telepítés során?
Először is távolítsunk el 30–40 cm-es réteget a talaj legfelső rétegéből ott, ahol az istállóba való gyeprács fektetését tervezzük (például a talajtípus függvényében: agyagos, jó víztartó képességű talajoknál érdemes több földet eltávolítani).
Az istállóba való műanyag gyeprács telepítése előtt távolítsuk el az oda nem illő tárgyakat (éles tárgyak, kövek, gyökerek), egyengessük el a talajt, és alakítsunk ki 1-2%-os lejtőt abban az irányban, amerre a víznek el kell folynia. Végül tömörítsük a felszínt (például vibrációs tömörítő lappal vagy hengerrel).
TIPPÜNK: Ha a karám enyhe lejtőn helyezkedik el, mélyítsünk a talajszint alatt megfelelő lejtésű árkot, és töltsük fel azt kaviccsal. A csapadékvíz így könnyebben lefolyik a területről.
Kifutó építése során a geotextíliát különféle anyagok elválasztására használják, de bizonyos mértékig a gyomok terjedését is korlátozza. Gyeprács telepítésénél és boxok vagy díjugratásra használt lovardák legfelső homok- vagy kavicsrétege alatt is használható.
Erre a célra válasszunk kellően erős geotextíliát, amely:
A kereskedelmi forgalomban kapható geotextilek közül nem mindegyik teljesíti ezeket a feltételeket. Válassza a legalább 200 g/m² négyzetmétertömegű az NTB 10 nem szőtt, polipropilén geotextíliát.
A geotextílián ne spóroljunk túlzottan. Ha rosszabb műszaki paraméterekkel rendelkező, olcsóbb terméket választunk, az akár már a telepítés során elszakadhat (például miközben tömörítjük a geotextilen elterített kavicsot), az új geotextil beszerzése pedig további fejfájást okoz.
Illusztráció. A legfelső kavicsréteg alatt lefektetett nem szőtt, polipropilén geotextília megakadályozza a különböző anyagok keveredését, és a rétegek jobban ellenállnak a lépésekkel járó behatásoknak.
A megfelelően lejtős, rendezett terepen (geotextíliával is letakarhatjuk) terítsünk el egy porózus réteget, amely elvezeti a vizet. A csapadék vagy a vizelet így jobban lefolyik az érintett helyekről. Durvább, 5/63-as kavicsot terítsünk le kb. 15 cm-es rétegben. A kavicsréteget megfelelően tömörítsük.
A következő lépés a megerősített gyeprács lefektetése az előkészített felületre. A gyepráccsal borítsuk a teljes kijelölt területet; lejtőn a legmagasabb résztől haladjunk a legalacsonyabb irányába.
Az egyes elemek könnyen összepattinthatóak, így tetszőleges nagyságú felületet fedhetünk le velük. Ha a gyeprácsokat vágni kell, használjunk sarokcsiszolót.
TIPPÜNK: A kijelölt terület szélén fekvő elemek nem csúsznak el, ha például beton gyeprácsokkal rögzítjük őket. Egyes gazdák erre a célra lekerekített végű karókat használnak, amelyek később könnyen eltávolíthatóak.
Legvégül szórjuk fel a gyeprácsot finom kaviccsal (kb. 1 cm-es frakció, kb. 10 cm-es vastagságú réteg) – amelyre kényelmesebb rálépni –, vagy vastagabb réteg durva szemű homokkal. Ezek az anyagok nem porzanak, és megerősítik a talaj alsó rétegét. Az apró kavics és a homok szemcséi a durva kavics közé kerülnek.
Mindkét esetben számoljunk azzal, hogy ezek a természetes anyagok idővel tömörödnek, vagy a lovak széthordják a területen, így újra fel kell szórni vele a gyeprácsot.
TIPPÜNK: Ne feledjük, hogy ha a lovaknak szép istállót is szeretnénk építeni, azt előre be kell jelenteni az építési hatóságnál. Nagyobb alapterületű épület esetén előfordulhat, hogy építési engedélyre is szükség lesz. Még az építkezés megkezdése előtt tájékozódjunk a feltételekről.
Az istállóba való gyeprács karbantartása
Bár az istállóba való gyeprács olyan műanyagból készült, amely ellenálló az időjárási hatásokkal és jelentős mértékben a vegyi anyagokkal szemben is, az időnkénti karbantartás nem hanyagolható el, különösen ami a lótrágya eltakarítását illeti.
A nyári időszakban, amikor a lovak elsősorban a legelőn vannak, elég vízsugárral leöblíteni a gyeprácsot. Ezzel eltávolítjuk a felületükre rakódott szennyeződéseket, a műanyag gyeprács pedig gyorsan megszárad a napon. Ez elég a megerősített gyeprács állapotának megőrzéséhez, a lovak pedig megfelelően komfortos körülmények között mozoghatnak a területen – még az őszi, csüdsömörrel terhelt időszakban is.
Szeretne kevesebb energiát fordítani a karám karbantartására, ugyanakkor megfelelő mozgási lehetőséget is biztosítana az állatoknak úgy, hogy ne kelljen aggódnia mozgásszerveik egészsége miatt?
Olvasson többet a a Geopave PADD istállóba való gyeprács előnyeiről, vagy konzultáljon szakértőinkkel, akik segítenek Önnek megtalálni a megfelelő megoldást boxba vagy lovardába.
Geomall.PageComment.text
Mi, a GEOMAT, s.r.o., köszönjük, hogy hozzájárul a cookie-k használatához. Ennek segítségével weboldalunkon a vásárlást kellemesebbé, a folyamat számos lépését pedig egyszerűbbé tehetjük Önnek, és mi magunk is folyamatosan fejlődhetünk. A „Rendben, elfogadom” gombra kattintva Ön hozzájárul ahhoz, hogy cookie-kat tároljunk az Ön böngészőjében, így Ön maximálisan kihasználhassa a weboldalunk nyújtotta lehetőségeket. A részleteket a következő oldalon olvashatja: „Tájékoztató a cookie-k használatáról“.
Nem található kérdés. Kérdezzen elsőként!